Поради психолога

Психолог: як підготувати дитину до школи

1 вересня — особливий день, який для першокласників та їхніх батьків знаменує перехід на абсолютно нову сходинку, крок у доросле життя. Перший клас — подія і випробування не тільки для малюка, але й для всієї родини. Саме батькам відводиться важлива роль, адже в їхніх силах полегшити або навпаки, ускладнити процес адаптації дитини в школі.

1. Практикуйте вправи у формі гри

Деякі сприймають перше вересня як дедлайн. Мовляв, лишився місяць і треба якомога ретельніше шпигувати дитину знаннями і навичками. Втім, такий підхід психологи вважають згубним. По-перше, майбутній першокласник може перевтомитися ще до 1 вересня, а по-друге, стрес  сформує страх перед навчанням або негативне ставлення до процесу.

Ви не повинні перетворюватися для дитини на суворого вчителя – краще, повторіть здобуті у дитячому садку або вдома знання в ігровій формі. Наприклад, пропонуйте дитині порахувати, який номер буде у наступного будинку, а який – у наступного за наступним. Або ж разом вивчити вірш: ви – першу строфу, а син або донька – другу. Не обов’язково концентруватися на програмі для першого класу, адже зараз задача – підготувати дитину до роботи з інформацією. Так, можна відкривати атлас світу і просити малечу назвати країни на різних континентах і тварин, які живуть в заданій місцевості.

2. Перейдіть на шкільний режим дня

Через спеку, довгий день і відпустки влітку батьки забивають на правила і відкладають сон аж до півночі. А з початком шкільного року дитині доводиться в екстремальному темпі перелаштовувати організм. Аби уникнути стресу, почніть вже зараз година за годиною пересувати режим на шкільні «рейки».

3. Не романтизуйте школу, але й не лякайте дитину

Викладачі і психологи радять забути про пафосні радянські фрази на кшталт «Завтра починається твоє майбутнє», «Дивися, не схиб», або культове «Вчительці треба зазирати у рота».

Розповідайте про шкільне життя реалістично, без страшилок і оздоб. Налаштовуйте дитину на те, що у школі вона буде інтенсивно пізнавати світ, робити перші кроки до майбутньої професії.

Робіть акцент на тому, що навчання – це і цікаво, і корисно. Вчитель повинен сприйматися як провідник у світ знань. Провідник, якого треба поважати, адже він ділиться досвідом, допомагає, коректує, відкриває нові можливості.

4. Гра «Я навчився новому»

Почніть практикувати нову родинну гру. Ввечері сідайте один навпроти одного і розповідайте, що нового дізналися за день. Бажано ділитися знаннями з різних сфер. Наприклад, чому листя зелене, чому виникає веселка, які нові професії з'явилися на ринку, який пристрій винайшли розробники.

Тоді у дитини з'явиться мотивація краще запам'ятовувати почуту інформацію, аби мати змогу нею поділитися.

5. Готуйтеся до навчання разом

Ручки, зошити, шкільну сумку і все, що необхідно для навчання, купуйте разом із дитиною. При цьому, право обирати довірте сину або дочці. Дитина має відчувати, що школа – це самостійне життя, і ви довіряєте їй приймати самостійні рішення.

6. Допоможіть дитині соціалізуватися

Сором’язливих дітей або ж для тих, хто не ходив у садок, варто привчати до дитячих колективів. Візьміть за практику ходити до ігрових та освітніх просторів. Як варіант, можна влаштовувати тематичні міні-вечірки для дітей знайомих, або ж відвести сина чи доньку у гурток шахів.

7. Не забувайте про спорт і свіже повітря

Приділяйте час фізичним вправам і прогулянкам. Нейробіологи давно довели, що навантаження покращують роботу мозку і підтримують здоров'я. У навчальний рік треба вступати із запасом сил.

8. Давайте дитині самостійні завдання

Навіть найбільш турботливим батькам час припинити робити за чадо усю побутову роботу. Довіряйте дитині самостійно піклуватися про себе – заправляти ліжко, обирати одяг на прогулянку, завантажувати білизну у пральну машину. Це почне формувати відчуття відповідальності за самого себе.

9. Не перестарайтеся

Усі нововведення впроваджуйте поступово, без психологічного тиску на дитину. Один вивчений віршик, пораховані собаки за вікном автобуса, самостійно заправлена постіль і візит до дитячого освітньо-розважального центру для одного дня – цілком достатньо.